همه چیز درباره لمینت دندان + قیمت

امروزه تقاضا برای لمینت روز به روز در حال افزایش است. زیبایی از مهم‌ترین معیارهایی است که همۀ افراد به آن اهمیت می‌دهند و کمتر کسی را می‌توان یافت که به دنبال زیبایی خود نباشد. از آنجا که لبخند در زیبایی ما تأثیر فراوانی دارد پس سفید بودن دندان‌ها این زیبایی را دوچندان می‌کند؛ به این علت است که بسیاری از افراد برای سفید کردن دندان‌های خود به لمینت روی می‌آورند.

ونیر چیست؟ قبل از اینکه به سراغ بررسی لمینت برویم، خوب است که نگاهی دقیق‌تر به این عامل زیبایی دندان داشته باشیم. ونیر پوسته و لایه‌ای با استحکام است که از موادی همرنگ با دندان شخص ساخته می‌شود. لایۀ ونیر در واقع برای زیبایی دندان و رفع عیوب آن استفاده می‌شود. برای جای گذاری این لایه باید مقداری از سطح دندان تراشیده شود تا ونیر به خوبی روی دندان قرار گیرد و جلوتر از سطح لثه نباشد.ونیرها بر اساس مواد سازندۀ خود در دو دستۀ سرامیکی و کامپوزیتی وجود دارند که به لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیت مشهور هستند. ما در این مقاله به بررسی لمینت می‌پردازیم.

لمینت و کاربرد آن چیست؟

نوعی از ونیرها از پرسلن (چینی) و مواد سرامیکی ساخته شده‌اند که به لمینت شهرت دارد. برخی از کاربردهای آن در ادامه آورده شده است.

 • اصلاح فرم دندان‌ها
 • پوشانندگی زردی دندان‌ها و سفید کردن آن‌ها
 • تغییر فرم و شکل دندان‌ها با توجه به سلیقۀ شخص
 • کم کردن و یا از بین بردن فاصلۀ بین دندان‌ها
 • پوشاندن شکستگی‌ها و پریدگی لبه‌های
لمینت دندان


انواع لمینت

لیمنت‌ها در انواع و دسته‌بندی‌های مختلفی وجود دارند. در ادامه به دو نوع دسته‌بندی از لحاظ ساختار و از لحاظ روش استفاده اشاره می‌کنیم.

– سرامیک توده‎ای

این نوع لمینت دارای جلوه و زیبایی بسیار است اما از استحکام بالایی برخوردار نیست؛ چرا که دندان پزشک، دندان را دستی روکش می‌کند. اما باید توجه داشت که نوع سرامیک توده‌ای مختص هر فرد ساخته می‌شود، طوری که این روکش با سایر دندان‌های طبیعی خود فرد تفاوتی ندارد.

– سرامیک فشرده

این نوع لمینت، همانطور که از نامش پیداست، فشرده است و ضخامت زیادی دارد. سرامیک فشرده برخلاف سرامیک توده‌ای، دارای استحکام بالایی است و این به علت فشرده بودن آن است. اما این ضخامت، در عین اینکه باعث استحکام آن می‌شود، باید برای قرار دادن آن روی دندان، مقدار بیشتری از سطح دندان تراشیده شود.

– لیتیوم دی سیلیکات

لمینت لیتیوم دی سیلیکات زیبایی خاصی دارد و در عین اینکه از استحکام بالایی برخوردار است، ضخامت بسیار کمی دارد و معمولاً برای نصب آن، احتیاجی به برش دندان نیست. به علت ساختار و مواد تشکیل دهندۀ این نوع لمینت و استحکام آن، باعث می‎شود که دندان‌ها وقتی روی هم سائیده می‌شوند، روکش آن آسیبی نبیند. به همین جهت مناسب افرادی است که به بیماری بروکسیم (دندان قروچه) مبتلا هستند.

– زیرکونیا

لمینت زیرکونیا از استحکام بالایی برخوردار است و از جنس خود دندان ساخته می‌شود. زیرکونیا از شفافیت بالایی برخوردار نیست و حالت مات دارد.

همچنین لمینت‌ها از لحاظ روش استفاده در دو نوع ثابت و متحرک هستند.

– لمینت متحرک

لمینت متحرک پوششی برای دندان‌هاست که بر اساس سایز و فرم دندان‌های شخص ساخته می‌شود و علاوه بر سفید کردن دندان‌ها، به راحتی می‌تواند عیوب آن‌ها را را پنهان کند. این نوع لمینت، همانطور که از نامش پیداست، متحرک است و شخص با توجه به خواست خود می‌تواند از آن استفاده کند.

– لمینت ثابت

هر چند که این نوع لمینت ثابت است اما دندان پزشک قبل از نصب دائمی آن بر روی دندان، تا چند روز به شکل موقت آن را روی دندان‌های شخص قرار می‌دهد تا مشکلات آن برطرف شود. پس از آن، دندانپزشک به شکل دائمی و با چسب مخصوص، آن را به دندان می‌چسباند.

مزیت های لمینت کردن نسبت به معایب آنقدر زیاد هستند که بسیاری از افراد برای زیباتر کردن دندان هایشان از این روش استفاده می کنند و می توان گفت که پر طرفدارترین راه است.از جمله مهمترین کارهایی که لمینت برایتان انجام می دهد می توانیم به محافظت کردن از دندان های آسیب دیده و ترک برداشته اشاره کنیم و از طرفی دیگر تمام عیب و نقض های دندان ها را با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان ممکن می پوشاند.

بسیاری از بیماران در رابطه با معایب و اینکه این کار چه آسیب هایی می تواند به بدن وارد کند,سوال می پرسند و در جواب باید بگوییم که اگر لمینت زیر نظر پزشک متخصص و با مواد اولیه مناسب انجام شود,قطعا هیچ مشکلی به وجود نخواهد آمد و تنها ممکن است فرد در هنگام غذا خوردن و آن هم در روزهای ابتدایی کمی دچار مشکل شود.همچنین باید به خوبی از دندان هایتان در مقابل پوسیدگی و آسیب محافظت کنید!

بهترین نوع لمینت دندان

ممکن است این سوال برای برای شخص پیش بیاید که در بین همۀ اینها، بهترین نوع لمینت دندان کدام است؟ در ادامه به معرفی دو مورد ونیر می‌پردازیم.

– لمینت دوراتین

این نوع ونیر نازک است بنابراین نیازی به تراشیدن سطح دندان ندارد. به راحتی روی دندان‌ها قرار می‌گیرد و برداشته می‌شود.

– ونیر آنی

ونیر آنی، همانطور که از نامش پیداست، در همان جلسۀ اول برای شخص ساخته شده و بر روی دندان‌های او جای گذاری می‌شود. معمولاً این نوع ونیر برای همۀ دندان‌ها استفاده نمی‌شود و بیشتر کاربرد آن برای یک یا دو دندان است.

اصلاح طرح لبخند با لمینت

برای اصلاح طرح لبخند روش‌های گوناگونی وجود دارد. از جمله ارتودنسی، اصلاح خط لثه، سفید کردن دندان‌ها، استفاده از روکش و … . دراین میان، اصلاح طرح لبخند با لمینت از جمله پرطرفدارترین روش‌هاست که مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای این کار، به کمک سیستم‌های دیجیتالی و با توجه به دیگر اجزای صورت مثل ارتفاع صورت، فاصلۀ دو مردمک چشم‌ها، فاصلۀ دو طرف لب‌ها و حتی فاصلۀ دو طرف شانه‌ها و … بهترین طرح لبخند برای شخص طراحی می‌شود و دندان‌هایی که در لبخند مشخص می‌شوند را با توجه به معیارهای مشخص، روکش می‌کنند.

معایب لمینت

لمینت علاوه بر فواید و امتیازات مثبتی که دارد، دارای معایبی هم هست. یکی از معایب آن این است که برای نصب آن، از سطح دندان‌ها برش داده می‌شود، در صورت برداشتن لمینت، چیزی جای آن قرار داد. یکی دیگر از معایب آن این است که در صورت آسیب دیدن (مانند شکستگی یا پریدگی)، قابل ترمیم نیست و باید به طور کامل تعویض گردد. از دیگر معایب آن می‌توان به هزینۀ بالای آن نسبت به سایر روش‌ها اشاره کرد.

عوارض لمینت

اگر دندان پزشکی که به آن مراجعه کردید، روش‌ها و اصول صحیح را به کار نبرد، باعث می‌شود که پس از مدتی لمینت از دندان‌ها جدا شود. همچنین در صورت عدم توانایی کافی دندان پزشک، این امکان وجود دارد که دندان‌های شخص در زیر روکش دچار پوسیدگی شود و شخص متوجه آن نشود. از دیگر عوارض لمینت می‌توان به حساسیت طولانی مدت دندان‌ها نسبت به گرما یا سرما نیز اشاره کرد.

طول عمر لمینت

به طور معمول طول عمر لمینت بین 10 تا 20 سال است. البته این زمان با توجه به مراقبت‌هایی که از آن می‌شود، متفاوت است و هر چه این مراقبت‌ها بهتر و بیشتر باشد، به تبع آن نیز لمینت، طول عمر بیشتری پیدا می‌کند.

کارهای بعد از لمینت

مراقبت‌های لمینت

 • از خوردن خوراکی‌های سفت به علت وجود احتمال شکستگی یا پریدگی لمینت، خودداری شود.
 • استفاده از نخ دندان در طول روز و بعد از خوردن غذا
 • ایجاد حساسیت موقتی به گرما و سرما
 • در طول روز باید دو بار مسواک زده شود.
 • عدم مصرف دخانیات به علت تغییر رنگ دندان به مرور زمان
 • پرهیز از خوردن خوراکی‌های که رنگ دار هستند؛ زیرا پس از مدتی لمینت به واسطۀ آن، تغییر رنگ می‌دهد.
 • عدم سایش دندان‌ها روی هم
 • استفاده از دهانشویه مناسب
 • استفاده از خمیر دندان و مسواک مناسب
 • باید توجه داشت که حتما از مسواک نرم استفاده شود
 • عدم مصرف الکل

چکاپ بعد از لمینت

بعد از نصب دائمی لمینت، باید به طور منظم و هر 6 ماه یک بار به دندان پزشک مراجعه کرد تا دندان و روکش آن را از لحاظ ظاهری مثل ترک خوردگی یا ساییدگی و هم اینکه از لحاظ عفونت لثه یا پوسیدگی دندان بررسی شود.

تفاوت لمینت و کامپوزیت

همانطور که قبل‌تر نیز گفته شد، لمینت و کامپوزیت با یکدیگر متفاوت هستند. از جنبه‌های تفاوت این دو می‌توان به تفاوت زمانی مورد نیاز برای انجام لمینت، جنس ماده‌ای که در ساخت آن‌ها استفاده می‌شود اشاره کرد. همچنین در لمینت سرامیکی، لازم است که از دندان‌های فرد، قالب گیری شود اما کامپوزیت نیاز به قالب گیری ندارد. در عین حال کامپوزیت نیاز به پالیش کشی سالانه دارد، درحالی که لمینت به این کار نیازی ندارد. تفاوت دیگر این‌که در صورت پریدگی یا شکستگی لمینت، امکان ترمیم آن وجود ندارد و باید تعویض شود ولی کامپوزیت اینگونه نیست و محدودیتی در ترمیم ندارد.

لمینت یا کامپوزیت؟

در این زمینه بهتر است حتماً با پزشک متخصص و با تجربه مشورت کنید تا با توجه به معیارهایی که کمی پیش گفته شد و با توجه به دندان‌های شما، آن چیزی که مناسب شماست را ارائه دهد.

هزینه ی لمینت

عوامل مختلفی بر هزینه ی لمینت تأثیر گذار هستند. به طور کلی برای نصب لمینت بر روی دندان از رزین استفاده می‌شود. حال هرچه این رزین مرغوب‌تر باشد، به طبع آن هزینه هم افزایش می‌یابد. عامل مؤثر دیگر بر روی هزینه ی لمینت، تخصص دندان پزشک است. در حقیقت هرچه تجربه و مهارت دندان پزشک بیشتر باشد، هزینه هم بیشتر می‌شود.

 عامل تأثیر گذار دیگر، جنس و نوع لمینت است و هرچه جنس بهتری داشته باشد، هزینه نیز افزایش پیدا می‌کند. علاوه بر این‌ها، قیمت بر اساس بیمۀ شخص و همچنین شهری که روکش گذاری انجام می‌شود، متغیر است. همینطور میزان سلامت دندان‌های فرد نیز بر تعرفۀ آن مؤثر است.

با توجه به ارزش‌های زیبایی امروزه و همچنین رایج شدن لمینت در میان مردم، مراجعه به دندان پزشک و دندانسازی حاذق، بسیار مهم است و در صورت عدم مراجعه به افرادی که تخصص‌های لازم در این زمینه را دارند، انجام لمینت و روکش برای دندان‌ها می‌تواند در آینده مشکلات زیادی را به همراه داشته باشد. شما می‌توانید با مراجعه به کلینیک ما و دریافت مشاوره و انجام خدمات مربوط به دندان‌های خود از جمله لمینت، از ماهر بودن و با تجربه بودن دندان پزشک خود اطمینان کافی را داشته باشید و با خیال آسوده به مجموعۀ ما اعتماد کنید.

خانه رزرو نوبتارتباط با ما
واتساپ
تلگرام
اینستاگرام
تماس
پشتیبانی در پیام رسان ها