بلیچینگ دندان چیست

امروزه روش های زیادی برای زیباتر و سفیدتر کردن دندان ابداع شده اند که هر شخصی با توجه به نیاز و بودجه خود می تواند یکی از آنها را انتخاب کند,اما از این بین بلیچینگ دنادن می تواند یک انتخاب عالی برای هر کسی باشد که کیفیت و قیمت بسیار مناسبی داشته و آنقدر مزیت دارد که در سال های بسیار کم توانسته توجه بسیاری از افراد را به سمت خود جلب کند.متاسفانه امروزه بسیاری از افراد چای زیاد می خورند و سیگار زیاد می کشند که این دو مورد می توانند در مدت کوتاهی باعث زردی و آسیب به مینای دندان شود.البته یک سری از روش های خانگی یا دارویی برای سفید کردن هستند که تاثیر زیادی ندارند و تنها جرم های سطحی و زردی بیش از اندازه را می گیرند و اگر می خواهید دندان هایی مانند گچ داشته باشید,می بایست به فکر روش های دیگر از جمله بلیچینگ باشید.

قطعا بسیاری از شما عزیزان تا به حال نام این روش را نشینده اید و نمی دانید که اصلا چطور کار می کند,اما نکته مثبت این است که بلیچینگ را می توان در خانه هم انجام داد (البته پیشنهاد نمی شود),چرا که یک سری مواد خاصی هستند که باید با کمک آنها اقدام به اصلاح لبخند خود کنید.مزیت سفید کردن دندان این است که شما ناخودآگاه اعتماد به نفس زیادی به دست خواهید آورد و بعد از آن می توانید با خیالی راحت لبخند خودتان را نشان دهید!

1️⃣ دندان چطور سفید می شود؟

قطعا این سوال برای بسیاری از شما دوستان به وجود می آید که اصلا چه چیزی باعث می شود که دندان سفیدتر شود؟ زمانی که شما غذایی می خورید یا سیگار می کشید (در کل هر کاری که انجام می دهید),یک لایه به حالت بسیار باریک روی دندان قرار می گیرد و گاهی مواقع هم در اثر حرف زدن یا برخورد اجسام مختلف به دندان این جرم ها نصف و نیمه روی دندان باقی می مانند.همین گیر کردن ها باعث می شود به مرور زمان رنگ دندان به قهوه ای و زرد تبدیل شود!

البته برخی از افراد به طور ژنتیکی دندان های بسیار قوی و سفیدی دارند که یک مزیت محسوب می شود و معمولا هم کسی متوجه این مورد نخواهد شد (چرا که تشخیص اینکه دندان ها چه حالتی هستند کار سختی بوده و نیاز به بررسی پزشک متخصص دارد).به طور کلی یک سری مواد غذایی یا روش های خاص هستند که می توانند تا حد زیادی سفیدی را به دهان شما بازگردانند و در این مقاله می خواهیم به طور کامل این موارد را بررسی کنیم تا شما دوستان با توجه به شرایطی که دارید,یکی را انتخاب کنید.

بلیچینگ دندان

2️⃣ بررسی ساختار کلی دندان

بهتر است قبل از اینکه بخواهید کاری را انجام دهید,با ساختار کلی دندان و اینکه از چه بخش هایی تشکیل شده است و چه جنسی دارد آشنا شوید.به طور کلی دندان از دو بخش مینا و عاج به وجود آمده است که عاج در زیر مینا قرار گرفته و در چندین سال اول قابل مشاهده نخواهد بود.به مرور زمان که سن بالاتر رفته و دندان ها فرسوده می شود,عاج به روی آمده و حالت زرد رنگ به دهان می دهد.شما باید توجه داشتید باشید که نباید در هنگام مسواک زدن یا نخ دندان فشار بیش از اندازه به مینای دندان وارد کنید و آن را از بین ببرید که این کار باعث بیشتر شدن زردی دندان هایتان در آینده می شود.

عاج دندان

همانطور که در تصور سمت راست مشاهده می کنید,دندان به طور کلی از سه قسمت (لایه) تشکیل شده است که اولین لایه مینا,دومین عاج و سومین هم پالپ نام دارد که معمولا اغلب دندان دردها از اینجا نشات می گیرد.

یک سری از عوامل بسیار ساده ای هستند که باعث زرد شدن سریع دندان می شوند و شما دوستان می بایست تا حد امکان آنها را رعایت کنید و این موارد عبارتند از :

  • مصرف غذاهای نامناسب و نوشیدنی ها قندی
  • عدم استفاده از مسواک و نخ دندان در طول روز
  • مصرف دخانیات به مقدار زیاد

البته این بدان معنا نیست که اگر مسواک بزنید یا دهان شویه استفاده کنید,دندان هایتان زرد نشود و این مورد بستگی به خیلی از موارد از جمله ژنتیک نیز دارد.

3️⃣ انواع روش های بلیچینگ دندان

همانطور که گفته شد,بلیچینگ دندان با دو روش مختلف انجام می شود که یکی در کلینیک و دیگری در خانه توسط خود فرد خواهد بود که یک سری تفاوت ها بین این دو وجود دارد.

بلیچینگ دندان در کلینیک – Bleaching

در این روش پزشک متخصص با داشتن موادی با غلظت بیشتر می تواند کار شما را در مدت زمان کمتر و به شکل حرفه ای تر انجام دهد و از این رو پیشنهاد می کنیم اگر وقت کافی دارید,حتما بلیچینگ را در کلینیک انجام دهید.قبل از شروع کار پزشک با یک ماده اسیدی دهان شما را اچ کرده و بعد از آن هم یک ماده ای که خاصیت اکسید کنندگی دارد را به روی (مینا) دندان شما می زند.سپس می بایست دندان ها را در برابر یک لیزر بسیار قوی قرار دهد تا کار به شکل کامل انجام شود (برخی از افراد این کار را بلیچینگ دندان با لیزر می نامند).شاید برایتان این سوال به وجود بیاید که کار بلیچینگ در کلینیک چقدر زمان نیاز دارد؟ در جواب باید بگوییم که با توجه به شرایط شما نیاز به 3 یا 4 جلسه 30 الی 60 دقیقه ای می باشد که این مورد کاملا به نظر پزشک بستگی دارد.

⚠️ گاهی مواقع پیش می آید که افراد برای پرداخت هزینه کمتر (در حد 100 هزار تومان),به کلینیک های غیر معتبر مراجعه می کنند که متاسفانه پزشک و فرد انجام دهنده دانش کافی در این زمینه نداشته و مواد شیمیایی باعث آسیب و حساسیت به لقه و در نتیجه دندان درد می شوند.برای پیشگیری از این مشکل,پزشکان از یک محافظ ژل مانند بر روی لثه استفاده می کنند که ماده اکسید کننده به آن برخورد نداشته باشد و سپس با کمک یک نور آبی در یک نقطه نگه اش می دارند.البته در هر کلینیک با توجه به شرایط از یک سری برندهای خاص استفاده می شود و شما می توانید قبل از شروع کار از پزشک سوال کنید!

بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان در خانه

در نظر داشته باشید که بلیچینگی که در خانه و توسط خودتان انجام می شود تفاوت های زیادی با پزشک دارد و به طور کل از روش و ماده ای دیگری استفاده خواهد شد.برای شروع در ابتدا می بایست یک قالب آماده از دندان تهیه شود و سپس با توجه به قالب,محافظ ژله ای به دست بیاید (تری پلاستیکی)! سپس می بایست ماده بلیچینگ را به شکل آرام داخل قالب ریخته و سپس آن را بر روی دندان قرار دهید تا کارش را انجام دهد.مدت زمان قرار گرفتن این قالب می تواند بین 1 الی 7 ساعت در طول روز باشد و همه چیز بستگی به وضعیت دندان های شما دارد.تنها مزیت انجام بلیچینگ در خانه این است که هزینه کمتری نسبت به کلینیک دارد و از طرفی دیگر اصلا مناسب افراد شاغل و کسانی که وقت کافی ندارند,نمی باشد.

بلیچینگ سریع و فوری؟

به تازگی یک روش جدید برای انجام بلیچینگ با نام بلیچینگ قدرتی (Power bleaching) به وجود آمده است که از ماده هیدروژن پراکسید بسیار غلیط در آن استفاده می شود.در این روش که کلا یک جلسه طول خواهد کشید از ماده خاصی استفاده نخواهد شد و فقط باید در نظر داشته باشید که بعد از 12 الی 36 ماه دوباره نیاز است بلیچینگ انجام دهید.

آیا بلیچینگ دندان درد دارد؟

اگر این کار به طور اصولی و زیر نظر پزشک متخصص و با تجربه انجام شود,به طوری که ماده اکسید کننده با لثه و نواحی حساس برخورد نکند هیچ دردی احساس نخواهید کرد.

این کار چقدر زمان می برد؟

همانطور که کمی بالاتر هم گفته شد,بلیچینگ دندان با توجه به شرایط شما نیاز به 3 – 4 جلسه دارد که هر کدام از جلسات بین 30 تا 60 دقیقه زمان خواهد برد.

از چه موادی برای در کلینیک استفاده می شود؟

همانطور که کمی بالاتر هم گفته شد,بلیچینگ دندان با توجه به شرایط شما نیاز به 3 – 4 جلسه دارد که هر کدام از جلسات بین 30 تا 60 دقیقه زمان خواهد برد.

بسیاری از افراد در این رابطه از ما سوال می پرسند و باید بگوییم که بلیچینگ هزینه اش در سال 1400 از 900 هزار تومان شروع شده و با توجه به شرایط (اینکه از چه موادی استفاده شود یا در کلینیک باشد) افزایش پیدا می کند.

به طور کلی برای سفید کردن دندان پیشنهاد ما استفاده از بلیچینگ می باشد که نسبت به سایر روش ها از جمله کامپوزیت و روکش,هزینه و عوارض بسیار کمتری دارد و تقریبا هر کسی می تواند انجام دهد.اگر به دنبال هزینه دقیق هستید همین حالا با کلینیک تماس گرفته و با کارشناس مربوطه صحبت کنید.
02146134318 – تماس

4️⃣ ماده سفید کننده بلیچینگ چطور عمل می کند؟

قطعا شما هم کنجکاو شده اید که بدانید بلیچینگ دقیقا چطور باعث سفیدی دندان می شود؟ در جواب باید بگوییم که ماده بلیچینگ با سرعت بسیار بالا به درون ساختار دندان (کریستالی) نفوذ کرده و شروع به اکسید کردن رنگ دانه هایی می کند که در طی سالها بر روی مینا به جای مانده اند! البته این کار تاثیر به نسبت زیادی هم بر عاج دندان خواهد گذاشت و این یعنی سفیدتر شدن دندان ها! در آخر اینکه نکته را در نظر داشته باشید که به هیچ عنوان نباید این مواد شیمیایی با پوست و لثه برخورد کنند که ممکن است باعث درد و سوزش به نسبت زیادی شود.

در حال حاظر فروشگاه های زیادی اقدام به فروش یک سری پودرها و محصولات برای سفیدی دندان می کنند که متاسفانه بسیاری از آنها توسط پزشکان متخصص توصیه نشده اند و بعد از مدتی متوجه خواهید شد که مینای دندان نابود شده است و بعد از آن مشکلات جدی تر به سراغتان می آید.پیشنهاد ما این است که قبل از مصرف هر چیزی,در ابتدا با یک پزشک حاذق مشورت داشته باشید.

مزایای بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان جزو آن دسته از روش های سفید کردن به حساب می آید که هیچ آسیب و ضرری به بدن نخواهد زد و تنها باید در انتخاب پزشک دقت داشته باشید.به طور کلی این روش نسبت به سایر موارد کم هزینه تر شناخته می شود و اگر به خوبی رعایت کنید,احتمال زرد شدن دوباره دندان در طی 3 سال اول بسیار اندک خواهد بود و نیازی به نگرانی نیست.

به هر حال پیشنهاد ما برای کسانی که وقت و بودجه زیادی برای سفید کردن دندان هایشان ندارند,استفاده از بلیچینگ است که در مدت چند ساعت به طور کامل انجام خواهد شد و می توانید به کارهای روزمره خودتان ادامه دهید.

معایب بلیچینگ دندان

برخی از کلینیک ها متاسفانه در رابطه با معایب این روش صحبتی نمی کنند که به نظر کار اشتباهی می باشد.به طور کلی اصلی ترین عیب بلیچینگ این است که دائمی نبوده و شما باید تا حد امکان غذاهایی مصرف کنید که رنگدانه نداشته باشند از جمله چای,نوشابه و قهوه! همچنین می توانید از جلسات ترمیمی کمک بگیرید که سفیدی دندان تا حد امکان حفظ شود.

گاهی مواقع ممکن است در اثر بخورد ماده اکسید کننده با لثه,فرد دچار درد و حساسیت شود که بعد از مدتی از بین خواهد رفت.گاهی مواقع پزشک نمی تواند از نتیجه کار مطمئن باشد,چرا که بستگی به موارد زیادی از جمله پلاک و ژنتیک افراد دارد.

خانه رزرو نوبتارتباط با ما
واتساپ
تلگرام
اینستاگرام
تماس
پشتیبانی در پیام رسان ها